Świat Salvadora Dali

Świat Salvadora Dali Świat Salvadora Dali Świat Salvadora Dali Świat Salvadora Dali Świat Salvadora Dali
Trójkąt Dalego

.Program zwiedzania.

TEATR I MUZEUM SALVADORA DALI  

Miejsce pierwszej wystawy artysty i dawny teatr miejski spalony podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej, stało się jego wielkim muzeum, domem i w końcu miejscem spoczynku. Urządzone przez samego malarza, w pełni surrealistyczne wnętrza, przypominają labirynt sztuki, gdzie ściany, sufity, podłogi są ozdobione obrazami, plafonami, nietuzinkowymi kompozycjami. Zwykłe przedmioty przeobrażone są w surrealistyczne rzeźby. Muzeum jest odzwierciedleniem nie tylko wielkiego talentu Salvadora Dali i jego miłości do sztuki, ale też miłości do jego ukochanej czy wręcz ubóstwianej przez niego żony Gali i do samego siebie. 

CASTEL DE GALA PUBOL 

Gotycka fortyfikacja, którą Salvador Dali kupił dla swojej zony Gali. Zamek stal się jej królestwem, a jak niektórzy twierdzili, jej garsonierą. Tutaj miała przyjmować młodych kochanków a mąż mógł pojawiać się tylko na jej pisemne zaproszenie. Zobaczymy wnętrze domu Gali, przedmioty z nią związane a także jej kryptę. 

CASA GALA Y SALVADOR DALI (PORT LLIGAT) 

Dom Gali i Salvadora Dali, przepięknie położony nad zatoką w port Lligat niedaleko Cap de Creus najbardziej na wschód wysuniętego punktu Hiszpanii. Dom w Port Lligat był jedyną stałą rezydencją artysty, miejscem gdzie żył i tworzył aż do roku 1982 kiedy to po śmierci Gali przeprowadził się do Castel de Pubol. To tutaj w Port Lligat Salvador Dali miał swoje atelier, tutaj z wiejącego od północy porywistego wiatru Tramuntana czerpał energie i inspiracje do tworzenia. 

Salvador Dali uwielbiał to miejsce, zwykł mawiać: ,,wszystko sprzysięgło się żeby tak właśnie było: czas płynie wolniej, każda godzina ma swój właściwy wymiar a miejsce to posiada pewien geologiczny spokój"
Start ok godz 9-9.30 Costa Brava/ Maresme 

Powrót ok godz 19-19.30 

Cena ok 45 Eur 

Cena zawiera: 

Przejazd klimatyzowanym autokarem lub busem na całej trasie wycieczki, 

Opiekę polskojęzycznego przewodnika, 

Bilet wstępu do muzeum Salvadora Dali w Figueres, zamku Pubol i ogrodu domu w Port Lligat (wstęp do środka w miarę wolnych miejsc za dodatkową opłatą)

 
Dali Girona 

.Program zwiedzania.

Miejsce pierwszej wystawy artysty i dawny teatr miejski spalony podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej, stało się jego wielkim muzeum, domem i w końcu miejscem spoczynku. Urządzone przez samego malarza w pełni surrealistyczne wnętrza, przypominają labirynt sztuki, gdzie ściany, sufity, podłogi są ozdobione obrazami, plafonami, nietuzinkowymi kompozycjami. Zwykłe przedmioty przeobrażone są w surrealistyczne rzeźby. Muzeum jest odzwierciedleniem nie tylko wielkiego talentu Salvadora Dali i jego miłości do sztuki ale też miłości do jego ukochanej czy wręcz ubóstwianej przez niego żony Gali i do samego siebie. 

 

Start ok godz 9-9.30 Costa Brava/ Maresme 

Powrót ok godz 17-17.30 

Cena ok 45 Eur 

Cena zawiera: 

Przejazd klimatyzowanym autokarem na całej trasie wycieczki, 

Opiekę polskojęzycznego przewodnika, 

Bilet wstępu do muzeum Salvadora Dali w Figueres 

 
Dali Besalu

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI: 
 

Innowacyjność kompozycji[edytuj]

Kompozycja obrazu różni się od tradycyjnego ujęcia tematu; prawdopodobnie jest wynikiem eksperymentów artysty z perspektywą. Krzyże umieszczone są ukośnie, a konający Chrystus przesunięty został na prawą stronę (w dotychczasowej ikonografii stanowił centralną część obrazów), robiąc miejsce cierpiącej Marii, matce Jezusa i św. Janowi. Wzrok Marii skierowany w stronę twarzy Jej syna, nadał narracji scenie, dzięki czemu widz automatycznie przenosi wzrok z cierpiącej twarzy Marii na konającego Chrystusa[1]. Poprzez to przesunięcie Cranach wzbogacił kompozycję o większy stopień realizmu. Jak napisał niemiecki historyk Wolfgang Hütt: W obrazie wyczuwa się uduchowienie, które wymaga spokoju, a ów spokój płynie z krajobrazu[3].

Ukrzyżowanie ze Schleissheim jest przykładem wczesnego stylu szkoły naddunajskiej i jej panteizmu[4]. Można w nim odnaleźć elementy późnogotyckiego realizmu frankońskiego oraz starobawarskich malarzy[3]. W porównaniu do wersji wcześniejszej Cranach zmniejszył liczbę postaci do pięciu, czym osiągnął większą kondensację przeżyć i tym samym większą wyrazistość stanów psychicznych[2]

Inne wersje[edytuj]

Dwa lata wcześniej Cranach namalował swoje pierwsze dzieło, również tematycznie związane z Pasją, znane pod tym samym tytułem: Ukrzyżowanie (Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu). W oeuvre Cranacha znajduje się kilka innych różniących się kompozycyjnie wersji Ukrzyżowania Chrystusa, m.in. dwie inne jeszcze wersje posiada Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu: Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną[5]Ukrzyżowanie z kardynałem Albrechtem von Brandenburgiem[6]. Inne wersje Ukrzyżowania znajdują się w kolekcjach: w Art Institute of Chicago z 1538 roku[7], w duńskim Państwowym Muzeum Sztuki, w National Gallery of Art (1536) i w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires.

Dali Empuriabrava 

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI: 
Montserrat – Masyw górski o wysokości 1236 m n.p.m. na którym (na wysokości około 725 m) znajduje się klasztor benedyktynów, najważniejszy ośrodek religijny w Katalonii. Tutaj w Bazylice, przechowywana jest zabytkowa drewniana figurka Matki Boskiej, ze względu na czarny kolor drewna, nazywana Czarnulką - ,,La Moreneta", jest patronką Katalonii.
 
Oprócz Bazyliki , na wysokości klasztoru możemy odwiedzić bardzo interesujące Muzeum Sztuki, w którym znajdują się między innymi dzieła znanych malarzy takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Caravaggio, El Greco, oraz bardzo szeroka kolekcja dzieł antycznych z Bliskiego Wschodu jak Persja, Mezopotamia, Egipt (np. mumia egipska).
 
Chór chłopięcy ESCOLANIA, którego istnienie zostało udokumentowane już 1307 roku. Jeden z najstarszych chórów gregoriańskich w Europie, którego występu można posłuchać codziennie o godzinie 13:00 (z wyjątkiem świąt i wakacji) w bazylice na Montserrat.
 
Trasy spacerowe, wspaniałe punkty widokowe, kolejki linowo- szynowe to dodatkowe atrakcje, które umożliwiają lepsze poznanie tych wspaniałych terenów a także zapewniają aktywny odpoczynek szczególnie tym, którzy lubią spacery, piesze wycieczki, góry, czyste powietrze i piękne widoki.