Modernizm Kataloński

Modernizm Kataloński Modernizm Kataloński Modernizm Kataloński Modernizm Kataloński Modernizm Kataloński Modernizm Kataloński Modernizm Kataloński

 

 

Gaudi i modernizm Kataloński 

 

Modernizm Kataloński to styl architektoniczny, jaki zrodził się w Barcelonie w na przełomie XIX i XX w.  Barcelona, która przeszła w tamtym okresie całkowitą przemianę, przebiła się przez średniowieczne mury miejskie i rozrastała wchłaniając w swoje granice kolejne miasteczka i wypełniając przestrzeń pomiędzy nimi. Nowa Barcelona to nowi mieszkańcy, nowa, szeroka dzielnica EIXAMPLE, oraz nowy styl ,,Modernista'', który był z jednej strony wyrazem wielkich ambicji bogatych przemysłowców i pragnieniem wyeksponowania swojego majątku, a z drugiej był wyraźną potrzebą zdolnych architektów urzeczywistniania swoich nietuzinkowych projektów i zademonstrowania swojej postawy politycznej. Barcelona przełomu wieków to miasto niespokojne, dudniące od środka społecznymi konfliktami, sprzeciwiające się monarchii, kościołowi, oraz wspierające katalońskie ruchy niepodległościowe. Styl Modernista, był sposobem wyróżnienia Barcelony, która aspirowała by zaistnieć ze swą tożsamością , swoim zdaniem i swoim kolorytem. Architektura, podobnie jak poezja czy malarstwo była środkiem wyrazu dążeń do niepodległości Katalonii a przy tym w pełni spełniała rolę społeczną dając wszystkim tę samą możliwość obcowania ze sztuką w codziennym życiu. Powrót wielkich majątków zza oceanu, wielkie przemiany ekonomiczne po wynalezieniu energii parowej i idące za tym nieodłączne przemiany społeczne spowodowały, ze zdolni katalońscy architekci mogli realizować swoje wizje za sprawą wielkich majątków bogatych przemysłowców i pozostawić nam całą listę wielkich dzieł sztuki, które dodają Barcelonie wyjątkowości i uroku a także pozwalają na ciągłe odkrywanie tego wspaniałego miasta.  

Najbardziej znani przedstawiciele stylu Modernista:  

 

Antoni Gaudi 

 (Sagrada Familia, Park GuellCasa BatlloCasa Mila, Casa VincensBellesguard...) 

Luis Domenec i Montaner 

 (Hospital San PauCasa Lleo i Morera, Palau de la Musica Catalana) 

Josep Puig i Cadafalc 

 ( Casa PuntxesCasa Ramona, Casa Amatller) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje dodatkowe

.Program ramowy imprezy.

 

 

 

 

 
 

 Rezerwacje i bilety online

Chcąc odwiedzić najpopularniejsze zabytki Barcelony i okolic należy pamiętać o wcześniejszym zakupie biletu wstępu. Dotyczy to zarówno pojedynczych biletów jak i grupowych. 

Bilet rezerwuje się na konkretny dzień i godzinę przez poniższy serwis, a także telefonicznie lub mailowo:

info@mojakatalonia.com 

                                                                              

+34 698 262 221 

+34 634 056 596  

+48 502 951 674 

 

W celu zarezerwowania biletów grupowych prosimy o wysłanie zapytania lub kontakt telefoniczny