Mojakatalonia - Inne

Barcelona dzienna

 • BARCELONA DZIENNA  SAGRADA + PARK GUELL( wyjazd poranny)    WT.                  PL 

Całodzienna wizyta w jednym  z najwspanialszych miast Europy. Podczas naszej wycieczki będziemy podziwiać  bajeczny PARK GUELL ze wspaniałymi tarasami, najdłuższą ławeczką na świecie otaczającą główny plac parku  oraz słynną jaszczurkę będącą nieformalnym symbolem Barcelony.  Odwiedzimy emblematyczną budowlę Barcelony – dzieło życia Antonio Gaudiego – kościół SAGRADA FAMILIA - będący w budowie od 1882r.  (opcjonalnie wizyta w środku dodatkowo płatna 18 EUR) W dzielnicy EIXAMPLE zobaczymy modernistyczne kamienice Casa Batllo i La PedreraSpacer w okolicach RAMBLI i STAREGO MIASTA pozwoli Państwu zapoznać się z urokami wąskich uliczek GOTYCKIEJ DZIELNICY oraz odwiedzić  kościół St. Maria del Mar  i  KATEDRE Św. Eulali 

CENA : 49 EUR      dziecko (do lat 12 -stu) : 35 EUR 

Barcelona Poble Espanyol pokaz fontann

 • BARCELONA FONTANNY + POBLE ESPANYOL 

 • ( wyjazd w południe )   ŚR. / SOB.      

Zapraszamy do miasta Antonia Gaudiego, gdzie zobaczymy , miedzy innymi kościół SAGRADA FAMILIA (imponująca budowla sięgająca powyżej 100 metrów) -obejście kościoła z zewnątrz , obejrzymy tereny wystawy światowej, zwiedzimy PUEBLO ESPAÑOL (Hiszpanie w miniaturze) oraz obiekty olimpijskie na wzgórzu MONTJUIC (miejsce rozpoczęcia i zakończenia olimpiady w 1992). Zaprosimy również na spacer po słynnej ulicy RAMBLASbędącej głównym deptakiem Barcelony oraz zwiedzimy Stare Miasto (La Ciutat Vella- z przepiękną dzielnicą gotycką - Barri Goticw sercu której mieści się wspaniała Katedra św. Eulalii.W czasie wolnym możliwość odwiedzenia AQUARIUM de Barcelona - niezwykłego oceanarium znajdującego się w porcie w okolicy starego miasta - dodatkowo płatna 20 euro.  A także coś dla miłośników piłki nożnej - wizyta na słynnym stadionie Barcelony CAMP NOU – dodatkowo płatna 25 euro  

CENA : 44 EUR       dziecko (do lat 12 -stu) : 30 EUR

Barcelona Park Güell pokaz fontann

 • BARCELONA FONTANNY + PARK GüELL

 •  ( wyjazd w południe )   CZW. / NIEDZ.     

Podczas tej wycieczki pokażemy Państwu najwspanialsze miejsca stolicy Katalonii, miedzy innymi kościół SAGRADA FAMILIA -obejście kościoła z zewnątrz , dzielnicę EIXAMPLE ze wspaniałymi kamienicami Casa Batllo i La Pedreraoraz bajeczny PARK GUELL( wejście do środka)Zaprosimy również na spacer po słynnej ulicy RAMBLASbędącej głównym deptakiem Barcelony oraz zwiedzimy Stare Miasto (La Ciutat Vella- z przepiękną dzielnicą gotycką - Barri Goticw sercu której mieści się wspaniała Katedra św. Eulalii.W czasie wolnym możliwość odwiedzenia AQUARIUM de Barcelona - niezwykłego oceanarium znajdującego się w porcie w okolicy starego miasta - dodatkowo płatna 20 euro.  A także coś dla miłośników piłki nożnej - wizyta na słynnym stadionie Barcelony CAMP NOU – dodatkowo płatna 25 euro  

CENA : 49 EUR       dziecko (do lat 12 -stu) : 35 EUR

 

 

 

 

 

Empuriabrava Katalońska Wenecja

 

Empuriabrava 

Nazywana Katalońską Wenecją. 

To jeden z najbardziej znaczących portów mieszkalnych na świecie.  Posiada aż 24 kanały żeglugowe, które stanowią główną komunikację miasta jak również wspaniałą atrakcję turystyczną.  

Wybudowana na terenach bagiennych, wykorzystywanych w uprawach ryżu dziś jest prestiżowym kurortem, w którym na zamieszkanie mogą pozwolić sobie tylko  najbogatsi.  

Ciekawostki: 

Empuriabrava to zupełnie  nowe miasto zbudowane od podstaw w latach 60 ubiegłego wieku, wzorowana na Florydzie stała się europejskim Miami. 

Empuriabrava to również jeden z najlepszych międzynarodowych aeroklubów na świecie. 

Atrakcje turystyczne:  

 • emocjonujący lot avionetką  
 • skoki  ze spadochronem  
 • rejs motorówką po kanałach między rezydencjami 
 • jazda na nartach i skuterach wodnych 
 • windsurfing 
 • nurkowanie 
 • spacer nadmorską promenadą w otoczeniu ekskluzywnych jachtów 

 

Jeden z trzech najlepszych ośrodków spadochronowych na świecie. W 2013 roku osiągnął rekord świata: 106 osób w Formacji Skoków Spadochronowych.

 

 

Empuriabrava Cap de Creus

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI:
 
Medaliści igrzysk olimpijskich w bobslejach – zestawienie zawodników i zawodniczek, którzy przynajmniej raz stanęli na podium zawodów olimpijskich w bobslejach. Rywalizacja o medale olimpijskie w bobslejach przeprowadzana jest od pierwszych zimowych igrzysk, które odbyły się w 1924 roku w Chamonix. Wówczas, a także podczas kolejnych igrzysk w Sankt Moritz, medale przyznano w konkurencji czwórek/piątek. Od igrzysk w Lake Placid do tej konkurencji dopuszczane są już tylko zespoły czteroosobowe. Również podczas tej edycji igrzysk do kalendarza olimpijskiego włączono zawody dwójek mężczyzn. Od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku medale olimpijskie przyznawane są również w konkursie dwójek kobiet. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów zajmują Niemcy z dorobkiem 11 złotych medali, 8 srebrnych i 8 brązowych. Krajem o największej liczbie wszystkich medali jest natomiast Szwajcaria. Bobsleiści z tego kraju 31 razy stanęli na podium olimpijskim, zdobywając 9 złotych, 11 srebrnych i 11 brązowych medali. Czytaj więcej… 
Empuriabrava Dali 

.Program zwiedzania.

Zwiedzanie zaczniemy od słynnych fasad kościoła Sagrada Familia nieskończonego, ale najważniejszego zabytku Barcelony, wpisanego na listę UNESCO, budowanego już 135 lat. Następnie udamy się do kolorowego Parku Güell by zobaczyć słynną ławkę serpentynę z porcelanowej mozaiki a także z góry spojrzeć na miasto i morze. Kolejno przejedziemy słynną aleją Paseo de Gracia by podziwiać kolorowe fasady kamienic Casa Batllo i Casa Mila i dalej przez Plac Hiszpański z fontanną Jujola na wzgórze Montjuic, gdzie znajduje się Pałac Narodowy, Stadion Olimpijski oraz jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na miasto i port. Poźniej czas na spacer słynnym deptakiem La Rambla a na zakończenie zobaczymy pokaz Magicznej Fontanny, która oświetlana tysiącami kolorowych żarówek tańczy w rytm najsłynniejszych utworów muzycznych. 

 
......

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI: 
 

Innowacyjność kompozycji[edytuj]

Kompozycja obrazu różni się od tradycyjnego ujęcia tematu; prawdopodobnie jest wynikiem eksperymentów artysty z perspektywą. Krzyże umieszczone są ukośnie, a konający Chrystus przesunięty został na prawą stronę (w dotychczasowej ikonografii stanowił centralną część obrazów), robiąc miejsce cierpiącej Marii, matce Jezusa i św. Janowi. Wzrok Marii skierowany w stronę twarzy Jej syna, nadał narracji scenie, dzięki czemu widz automatycznie przenosi wzrok z cierpiącej twarzy Marii na konającego Chrystusa[1]. Poprzez to przesunięcie Cranach wzbogacił kompozycję o większy stopień realizmu. Jak napisał niemiecki historyk Wolfgang Hütt: W obrazie wyczuwa się uduchowienie, które wymaga spokoju, a ów spokój płynie z krajobrazu[3].

Ukrzyżowanie ze Schleissheim jest przykładem wczesnego stylu szkoły naddunajskiej i jej panteizmu[4]. Można w nim odnaleźć elementy późnogotyckiego realizmu frankońskiego oraz starobawarskich malarzy[3]. W porównaniu do wersji wcześniejszej Cranach zmniejszył liczbę postaci do pięciu, czym osiągnął większą kondensację przeżyć i tym samym większą wyrazistość stanów psychicznych[2]

Inne wersje[edytuj]

Dwa lata wcześniej Cranach namalował swoje pierwsze dzieło, również tematycznie związane z Pasją, znane pod tym samym tytułem: Ukrzyżowanie (Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu). W oeuvre Cranacha znajduje się kilka innych różniących się kompozycyjnie wersji Ukrzyżowania Chrystusa, m.in. dwie inne jeszcze wersje posiada Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu: Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną[5]Ukrzyżowanie z kardynałem Albrechtem von Brandenburgiem[6]. Inne wersje Ukrzyżowania znajdują się w kolekcjach: w Art Institute of Chicago z 1538 roku[7], w duńskim Państwowym Muzeum Sztuki, w National Gallery of Art (1536) i w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires.

..... 

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI: 
Montserrat – Masyw górski o wysokości 1236 m n.p.m. na którym (na wysokości około 725 m) znajduje się klasztor benedyktynów, najważniejszy ośrodek religijny w Katalonii. Tutaj w Bazylice, przechowywana jest zabytkowa drewniana figurka Matki Boskiej, ze względu na czarny kolor drewna, nazywana Czarnulką - ,,La Moreneta", jest patronką Katalonii.
 
Oprócz Bazyliki , na wysokości klasztoru możemy odwiedzić bardzo interesujące Muzeum Sztuki, w którym znajdują się między innymi dzieła znanych malarzy takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Caravaggio, El Greco, oraz bardzo szeroka kolekcja dzieł antycznych z Bliskiego Wschodu jak Persja, Mezopotamia, Egipt (np. mumia egipska).
 
Chór chłopięcy ESCOLANIA, którego istnienie zostało udokumentowane już 1307 roku. Jeden z najstarszych chórów gregoriańskich w Europie, którego występu można posłuchać codziennie o godzinie 13:00 (z wyjątkiem świąt i wakacji) w bazylice na Montserrat.
 
Trasy spacerowe, wspaniałe punkty widokowe, kolejki linowo- szynowe to dodatkowe atrakcje, które umożliwiają lepsze poznanie tych wspaniałych terenów a także zapewniają aktywny odpoczynek szczególnie tym, którzy lubią spacery, piesze wycieczki, góry, czyste powietrze i piękne widoki.
 
.......

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI: 
 START:GODZ. 9:00 

KONIEC: GODZ. 18:00 

ODWIEDZANE MIEJSCA: 

 • BAZYLIKA PRZY KLASZTORZE BENEDYKTYNÓW W MONTSERRAT Z FIGURKĄ ,,LA MORENETA" 

 • WYBRANA WINNICA  

 • PRZEJAZD PRZEZ REGION PENEDES

Rezerwacja

 

 

 

 

Costa Brava - Wycieczki jednodniowe

Zapraszamy na wycieczki po Dzikim Wybrzeżu 

Tossa Blanes Bodega

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI:
 

Tossa Ogrod Bodega  

START: GODZ. 9:00 

KONIEC: GODZ. 17:00 

ODWIEDZANE MIEJSCA: 

 •   

 • Tossa de mar 

 • Blanes 

 • Ogród botaniczny 

 • Bodega-degustacja wina

 
Rejs do Tossa de Mar 

.Program zwiedzania.

Zwiedzanie zaczniemy od słynnych fasad kościoła Sagrada Familia nieskończonego, ale najważniejszego zabytku Barcelony, wpisanego na listę UNESCO, budowanego już 135 lat. Następnie udamy się do kolorowego Parku Güell by zobaczyć słynną ławkę serpentynę z porcelanowej mozaiki a także z góry spojrzeć na miasto i morze. Kolejno przejedziemy słynną aleją Paseo de Gracia by podziwiać kolorowe fasady kamienic Casa Batllo i Casa Mila i dalej przez Plac Hiszpański z fontanną Jujola na wzgórze Montjuic, gdzie znajduje się Pałac Narodowy, Stadion Olimpijski oraz jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na miasto i port. Poźniej czas na spacer słynnym deptakiem La Rambla a na zakończenie zobaczymy pokaz Magicznej Fontanny, która oświetlana tysiącami kolorowych żarówek tańczy w rytm najsłynniejszych utworów muzycznych. 

 
Empuriabrava Cap de Creus

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI: 
 

Innowacyjność kompozycji[edytuj]

Kompozycja obrazu różni się od tradycyjnego ujęcia tematu; prawdopodobnie jest wynikiem eksperymentów artysty z perspektywą. Krzyże umieszczone są ukośnie, a konający Chrystus przesunięty został na prawą stronę (w dotychczasowej ikonografii stanowił centralną część obrazów), robiąc miejsce cierpiącej Marii, matce Jezusa i św. Janowi. Wzrok Marii skierowany w stronę twarzy Jej syna, nadał narracji scenie, dzięki czemu widz automatycznie przenosi wzrok z cierpiącej twarzy Marii na konającego Chrystusa[1]. Poprzez to przesunięcie Cranach wzbogacił kompozycję o większy stopień realizmu. Jak napisał niemiecki historyk Wolfgang Hütt: W obrazie wyczuwa się uduchowienie, które wymaga spokoju, a ów spokój płynie z krajobrazu[3].

Ukrzyżowanie ze Schleissheim jest przykładem wczesnego stylu szkoły naddunajskiej i jej panteizmu[4]. Można w nim odnaleźć elementy późnogotyckiego realizmu frankońskiego oraz starobawarskich malarzy[3]. W porównaniu do wersji wcześniejszej Cranach zmniejszył liczbę postaci do pięciu, czym osiągnął większą kondensację przeżyć i tym samym większą wyrazistość stanów psychicznych[2]

Inne wersje[edytuj]

Dwa lata wcześniej Cranach namalował swoje pierwsze dzieło, również tematycznie związane z Pasją, znane pod tym samym tytułem: Ukrzyżowanie (Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu). W oeuvre Cranacha znajduje się kilka innych różniących się kompozycyjnie wersji Ukrzyżowania Chrystusa, m.in. dwie inne jeszcze wersje posiada Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu: Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną[5]Ukrzyżowanie z kardynałem Albrechtem von Brandenburgiem[6]. Inne wersje Ukrzyżowania znajdują się w kolekcjach: w Art Institute of Chicago z 1538 roku[7], w duńskim Państwowym Muzeum Sztuki, w National Gallery of Art (1536) i w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires.

Empuriabrava Dali 

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI: 
Montserrat – Masyw górski o wysokości 1236 m n.p.m. na którym (na wysokości około 725 m) znajduje się klasztor benedyktynów, najważniejszy ośrodek religijny w Katalonii. Tutaj w Bazylice, przechowywana jest zabytkowa drewniana figurka Matki Boskiej, ze względu na czarny kolor drewna, nazywana Czarnulką - ,,La Moreneta", jest patronką Katalonii.
 
Oprócz Bazyliki , na wysokości klasztoru możemy odwiedzić bardzo interesujące Muzeum Sztuki, w którym znajdują się między innymi dzieła znanych malarzy takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Caravaggio, El Greco, oraz bardzo szeroka kolekcja dzieł antycznych z Bliskiego Wschodu jak Persja, Mezopotamia, Egipt (np. mumia egipska).
 
Chór chłopięcy ESCOLANIA, którego istnienie zostało udokumentowane już 1307 roku. Jeden z najstarszych chórów gregoriańskich w Europie, którego występu można posłuchać codziennie o godzinie 13:00 (z wyjątkiem świąt i wakacji) w bazylice na Montserrat.
 
Trasy spacerowe, wspaniałe punkty widokowe, kolejki linowo- szynowe to dodatkowe atrakcje, które umożliwiają lepsze poznanie tych wspaniałych terenów a także zapewniają aktywny odpoczynek szczególnie tym, którzy lubią spacery, piesze wycieczki, góry, czyste powietrze i piękne widoki.
 
Nautilius i Wyspy Medes

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI: 
 START:GODZ. 9:00 

KONIEC: GODZ. 18:00 

ODWIEDZANE MIEJSCA: 

 • BAZYLIKA PRZY KLASZTORZE BENEDYKTYNÓW W MONTSERRAT Z FIGURKĄ ,,LA MORENETA" 

 • WYBRANA WINNICA  

 • PRZEJAZD PRZEZ REGION PENEDES

Rezerwacja 

Tossa de Mar

 

Zwiedzanie uroczego nadmorskiego miasteczka, którego korzenie sięgają czasów rzymskich, a największe piętno odcisnęła epoka średniowiecza czego ślady widoczne są do dziś, to punkt docelowy relaksującego rejsu wzdłuż Costa Brava. 

Aby w pełni docenić urodę Costa Brava "Dzikiego Wybrzeża" najlepiej oglądać je ze statku płynącego wodami Morza Śródziemnego. Najbardziej interesującym miejscem, w którym z pewnością warto się zatrzymać, jest urocza nadmorska osada położona w ramionach wysokiego klifu. Tossa del Mar, średniowieczna miejscowość, w której zachowały się jeszcze baszty i zabudowania mieszkalne pochodzące z tamtego okresu, pełna krętych uliczek, jest wdzięcznym miejscem do spacerowania. Szeroka piaszczysta plaża (Platja Gran) kusi, by na chwilę przyjąć pozycję horyzontalną. A gdy dzień zbliża się ku końcowi, można jeszcze wdrapać się na wysoki klif, z którego rozpościera się magiczny widok morskiego zakola i zachodzącego za horyzont słońca. 

 

START: GODZ. 9:00

KONIEC: GODZ. 17:00

ODWIEDZANE MIEJSCA:

 •  Rejs statkiem wzdłuż wybrzeża Costa Brava
 • Tossa de mar
Informacje dodatkowe

.Program ramowy imprezy.

  

Rejs statkiem do Tossa de Mar

 Rejs statkiem jest najlepszym sposobem na poznanie uroków skalistego wybrzeża Costa Brava. Wysokie klify stykające się z morzem, małe zatoczki, przepięknie wkomponowane domy i śródziemnomorska roślinność tworzą malowniczy krajobraz  wybrzeża.  Przepływając przez liczne zatoczki dopływamy do Tossa de Mar, jednego z najładniejszych miejsc północnej Hiszpanii. Średniowieczna starówka otoczona murami obronnymi z siedmioma wysokimi basztami jest prawdziwą wizytówką Tossy i zabytkiem narodowym. Wewnątrz murów zachowały się kamienne domy z XIII i XIV wieku, w których dziś są restauracje, kafejki i sklepy z pamiątkami. W Tossie znajduje się również piękna, malownicza plaża, dlatego też warto wziąć ze sobą ręczniki i stroje kąpielowe. 

Statki przypływają bezpośrednio do plaży.

Godziny według rozkładu rejsów

 

Pielgrzymki

lkjhgdsrfghjkRanking de estaciones con más de 2 metros de nieve

Después de un mes de Enero que nos ha dejado mucha nieve, ya son varias las estaciones que acumulan más de 2 metros. Para algunas de ellas nada habitual por estas fechas.

 

 

 

 

 

 

 

 Propozycja 1

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI:
 
Medaliści igrzysk olimpijskich w bobslejach – zestawienie zawodników i zawodniczek, którzy przynajmniej raz stanęli na podium zawodów olimpijskich w bobslejach. Rywalizacja o medale olimpijskie w bobslejach przeprowadzana jest od pierwszych zimowych igrzysk, które odbyły się w 1924 roku w Chamonix. Wówczas, a także podczas kolejnych igrzysk w Sankt Moritz, medale przyznano w konkurencji czwórek/piątek. Od igrzysk w Lake Placid do tej konkurencji dopuszczane są już tylko zespoły czteroosobowe. Również podczas tej edycji igrzysk do kalendarza olimpijskiego włączono zawody dwójek mężczyzn. Od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku medale olimpijskie przyznawane są również w konkursie dwójek kobiet. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów zajmują Niemcy z dorobkiem 11 złotych medali, 8 srebrnych i 8 brązowych. Krajem o największej liczbie wszystkich medali jest natomiast Szwajcaria. Bobsleiści z tego kraju 31 razy stanęli na podium olimpijskim, zdobywając 9 złotych, 11 srebrnych i 11 brązowych medali. Czytaj więcej… 
Propozycja 2

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI:
 
Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1964 – zawody olimpijskie w skokach narciarskichprzeprowadzone między 31 stycznia a 9 lutego 1964 roku w ramach igrzysk w Innsbrucku. Skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale olimpijskie po raz dziewiąty. Po raz pierwszy rozegrano dwie konkurencje olimpijskie – na dużej i normalnej skoczni. Zawody na obiekcie dużym przeprowadzono na Bergisel w Innsbrucku, natomiast konkurs na obiekcie normalnym odbył się na Toni-Seelos-Olympiaschanze w Seefeld. Złoty medal w konkursie na skoczni normalnej zdobył Veikko Kankkonen, który wyprzedził Toralfa Engana i Torgeira Brandtzæga. W zawodach na skoczni dużej kolejność na dwóch pierwszych miejscach była odwrotna – Engan zdobył złoto, a Kankkonen srebro, natomiast Brandtzæg ponownie zakończył rywalizację na trzecim miejscu. Do zawodów zgłoszonych zostało 58 skoczków z 15 narodowych reprezentacji. Najstarszym uczestnikiem zawodów olimpijskich był Ansten Samuelstuen, który miał wówczas niemal 35 lat, a najmłodszym – David Hicks, który miał wówczas nieco ponad 18 lat. C 
Propozycja 3

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI:
 

Innowacyjność kompozycji[edytuj]

Kompozycja obrazu różni się od tradycyjnego ujęcia tematu; prawdopodobnie jest wynikiem eksperymentów artysty z perspektywą. Krzyże umieszczone są ukośnie, a konający Chrystus przesunięty został na prawą stronę (w dotychczasowej ikonografii stanowił centralną część obrazów), robiąc miejsce cierpiącej Marii, matce Jezusa i św. Janowi. Wzrok Marii skierowany w stronę twarzy Jej syna, nadał narracji scenie, dzięki czemu widz automatycznie przenosi wzrok z cierpiącej twarzy Marii na konającego Chrystusa[1]. Poprzez to przesunięcie Cranach wzbogacił kompozycję o większy stopień realizmu. Jak napisał niemiecki historyk Wolfgang Hütt: W obrazie wyczuwa się uduchowienie, które wymaga spokoju, a ów spokój płynie z krajobrazu[3].

Ukrzyżowanie ze Schleissheim jest przykładem wczesnego stylu szkoły naddunajskiej i jej panteizmu[4]. Można w nim odnaleźć elementy późnogotyckiego realizmu frankońskiego oraz starobawarskich malarzy[3]. W porównaniu do wersji wcześniejszej Cranach zmniejszył liczbę postaci do pięciu, czym osiągnął większą kondensację przeżyć i tym samym większą wyrazistość stanów psychicznych[2]

Inne wersje[edytuj]

Dwa lata wcześniej Cranach namalował swoje pierwsze dzieło, również tematycznie związane z Pasją, znane pod tym samym tytułem: Ukrzyżowanie (Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu). W oeuvre Cranacha znajduje się kilka innych różniących się kompozycyjnie wersji Ukrzyżowania Chrystusa, m.in. dwie inne jeszcze wersje posiada Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu: Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną[5]Ukrzyżowanie z kardynałem Albrechtem von Brandenburgiem[6]. Inne wersje Ukrzyżowania znajdują się w kolekcjach: w Art Institute of Chicago z 1538 roku[7], w duńskim Państwowym Muzeum Sztuki, w National Gallery of Art (1536) i w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires.

Świat Salvadora Dali

Trójkąt Dalego

.Program zwiedzania.

TEATR I MUZEUM SALVADORA DALI  

Miejsce pierwszej wystawy artysty i dawny teatr miejski spalony podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej, stało się jego wielkim muzeum, domem i w końcu miejscem spoczynku. Urządzone przez samego malarza, w pełni surrealistyczne wnętrza, przypominają labirynt sztuki, gdzie ściany, sufity, podłogi są ozdobione obrazami, plafonami, nietuzinkowymi kompozycjami. Zwykłe przedmioty przeobrażone są w surrealistyczne rzeźby. Muzeum jest odzwierciedleniem nie tylko wielkiego talentu Salvadora Dali i jego miłości do sztuki, ale też miłości do jego ukochanej czy wręcz ubóstwianej przez niego żony Gali i do samego siebie. 

CASTEL DE GALA PUBOL 

Gotycka fortyfikacja, którą Salvador Dali kupił dla swojej zony Gali. Zamek stal się jej królestwem, a jak niektórzy twierdzili, jej garsonierą. Tutaj miała przyjmować młodych kochanków a mąż mógł pojawiać się tylko na jej pisemne zaproszenie. Zobaczymy wnętrze domu Gali, przedmioty z nią związane a także jej kryptę. 

CASA GALA Y SALVADOR DALI (PORT LLIGAT) 

Dom Gali i Salvadora Dali, przepięknie położony nad zatoką w port Lligat niedaleko Cap de Creus najbardziej na wschód wysuniętego punktu Hiszpanii. Dom w Port Lligat był jedyną stałą rezydencją artysty, miejscem gdzie żył i tworzył aż do roku 1982 kiedy to po śmierci Gali przeprowadził się do Castel de Pubol. To tutaj w Port Lligat Salvador Dali miał swoje atelier, tutaj z wiejącego od północy porywistego wiatru Tramuntana czerpał energie i inspiracje do tworzenia. 

Salvador Dali uwielbiał to miejsce, zwykł mawiać: ,,wszystko sprzysięgło się żeby tak właśnie było: czas płynie wolniej, każda godzina ma swój właściwy wymiar a miejsce to posiada pewien geologiczny spokój"
Start ok godz 9-9.30 Costa Brava/ Maresme 

Powrót ok godz 19-19.30 

Cena ok 45 Eur 

Cena zawiera: 

Przejazd klimatyzowanym autokarem lub busem na całej trasie wycieczki, 

Opiekę polskojęzycznego przewodnika, 

Bilet wstępu do muzeum Salvadora Dali w Figueres, zamku Pubol i ogrodu domu w Port Lligat (wstęp do środka w miarę wolnych miejsc za dodatkową opłatą)

 
Dali Girona 

.Program zwiedzania.

Miejsce pierwszej wystawy artysty i dawny teatr miejski spalony podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej, stało się jego wielkim muzeum, domem i w końcu miejscem spoczynku. Urządzone przez samego malarza w pełni surrealistyczne wnętrza, przypominają labirynt sztuki, gdzie ściany, sufity, podłogi są ozdobione obrazami, plafonami, nietuzinkowymi kompozycjami. Zwykłe przedmioty przeobrażone są w surrealistyczne rzeźby. Muzeum jest odzwierciedleniem nie tylko wielkiego talentu Salvadora Dali i jego miłości do sztuki ale też miłości do jego ukochanej czy wręcz ubóstwianej przez niego żony Gali i do samego siebie. 

 

Start ok godz 9-9.30 Costa Brava/ Maresme 

Powrót ok godz 17-17.30 

Cena ok 45 Eur 

Cena zawiera: 

Przejazd klimatyzowanym autokarem na całej trasie wycieczki, 

Opiekę polskojęzycznego przewodnika, 

Bilet wstępu do muzeum Salvadora Dali w Figueres 

 
Dali Besalu

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI: 
 

Innowacyjność kompozycji[edytuj]

Kompozycja obrazu różni się od tradycyjnego ujęcia tematu; prawdopodobnie jest wynikiem eksperymentów artysty z perspektywą. Krzyże umieszczone są ukośnie, a konający Chrystus przesunięty został na prawą stronę (w dotychczasowej ikonografii stanowił centralną część obrazów), robiąc miejsce cierpiącej Marii, matce Jezusa i św. Janowi. Wzrok Marii skierowany w stronę twarzy Jej syna, nadał narracji scenie, dzięki czemu widz automatycznie przenosi wzrok z cierpiącej twarzy Marii na konającego Chrystusa[1]. Poprzez to przesunięcie Cranach wzbogacił kompozycję o większy stopień realizmu. Jak napisał niemiecki historyk Wolfgang Hütt: W obrazie wyczuwa się uduchowienie, które wymaga spokoju, a ów spokój płynie z krajobrazu[3].

Ukrzyżowanie ze Schleissheim jest przykładem wczesnego stylu szkoły naddunajskiej i jej panteizmu[4]. Można w nim odnaleźć elementy późnogotyckiego realizmu frankońskiego oraz starobawarskich malarzy[3]. W porównaniu do wersji wcześniejszej Cranach zmniejszył liczbę postaci do pięciu, czym osiągnął większą kondensację przeżyć i tym samym większą wyrazistość stanów psychicznych[2]

Inne wersje[edytuj]

Dwa lata wcześniej Cranach namalował swoje pierwsze dzieło, również tematycznie związane z Pasją, znane pod tym samym tytułem: Ukrzyżowanie (Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu). W oeuvre Cranacha znajduje się kilka innych różniących się kompozycyjnie wersji Ukrzyżowania Chrystusa, m.in. dwie inne jeszcze wersje posiada Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu: Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną[5]Ukrzyżowanie z kardynałem Albrechtem von Brandenburgiem[6]. Inne wersje Ukrzyżowania znajdują się w kolekcjach: w Art Institute of Chicago z 1538 roku[7], w duńskim Państwowym Muzeum Sztuki, w National Gallery of Art (1536) i w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires.

Dali Empuriabrava 

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI: 
Montserrat – Masyw górski o wysokości 1236 m n.p.m. na którym (na wysokości około 725 m) znajduje się klasztor benedyktynów, najważniejszy ośrodek religijny w Katalonii. Tutaj w Bazylice, przechowywana jest zabytkowa drewniana figurka Matki Boskiej, ze względu na czarny kolor drewna, nazywana Czarnulką - ,,La Moreneta", jest patronką Katalonii.
 
Oprócz Bazyliki , na wysokości klasztoru możemy odwiedzić bardzo interesujące Muzeum Sztuki, w którym znajdują się między innymi dzieła znanych malarzy takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Caravaggio, El Greco, oraz bardzo szeroka kolekcja dzieł antycznych z Bliskiego Wschodu jak Persja, Mezopotamia, Egipt (np. mumia egipska).
 
Chór chłopięcy ESCOLANIA, którego istnienie zostało udokumentowane już 1307 roku. Jeden z najstarszych chórów gregoriańskich w Europie, którego występu można posłuchać codziennie o godzinie 13:00 (z wyjątkiem świąt i wakacji) w bazylice na Montserrat.
 
Trasy spacerowe, wspaniałe punkty widokowe, kolejki linowo- szynowe to dodatkowe atrakcje, które umożliwiają lepsze poznanie tych wspaniałych terenów a także zapewniają aktywny odpoczynek szczególnie tym, którzy lubią spacery, piesze wycieczki, góry, czyste powietrze i piękne widoki.
  
 
   
 
 

 

Enoturystyka

 Wycieczka do winnic obejmuje przejazd przez najbardziej znany w Katalonii region uprawy winorośli PENEDES, wizytę w bodegach CAVAS CODORNIU. Podczas wizyty poznamy historię znanych producentów tego trunku, zobaczymy plantacje winorośli, piwnice, w których przechowuje się wina Cavas, poznamy proces produkcji, rodzaje szczepów winogron, a na koniec będziemy mogli zdegustować kilka rodzajów tego wybornego trunku.rasy spacerowe, wspaniałe punkty widokowe, kolejki linowo- szynowe to dodatkowe atrakcje, które umożliwiają lepsze poznanie tych wspaniałych terenów a także zapewniają aktywny odpoczynek szczególnie tym, którzy lubią spacery, piesze wycieczki, góry, czyste powietrze i piękne widoki.
  

 

Cavas Codorniu

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI:
 
Medaliści igrzysk olimpijskich w bobslejach – zestawienie zawodników i zawodniczek, którzy przynajmniej raz stanęli na podium zawodów olimpijskich w bobslejach. Rywalizacja o medale olimpijskie w bobslejach przeprowadzana jest od pierwszych zimowych igrzysk, które odbyły się w 1924 roku w Chamonix. Wówczas, a także podczas kolejnych igrzysk w Sankt Moritz, medale przyznano w konkurencji czwórek/piątek. Od igrzysk w Lake Placid do tej konkurencji dopuszczane są już tylko zespoły czteroosobowe. Również podczas tej edycji igrzysk do kalendarza olimpijskiego włączono zawody dwójek mężczyzn. Od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku medale olimpijskie przyznawane są również w konkursie dwójek kobiet. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów zajmują Niemcy z dorobkiem 11 złotych medali, 8 srebrnych i 8 brązowych. Krajem o największej liczbie wszystkich medali jest natomiast Szwajcaria. Bobsleiści z tego kraju 31 razy stanęli na podium olimpijskim, zdobywając 9 złotych, 11 srebrnych i 11 brązowych medali. Czytaj więcej… 
Bodegas Torres 

.Program zwiedzania.

Zwiedzanie zaczniemy od słynnych fasad kościoła Sagrada Familia nieskończonego, ale najważniejszego zabytku Barcelony, wpisanego na listę UNESCO, budowanego już 135 lat. Następnie udamy się do kolorowego Parku Güell by zobaczyć słynną ławkę serpentynę z porcelanowej mozaiki a także z góry spojrzeć na miasto i morze. Kolejno przejedziemy słynną aleją Paseo de Gracia by podziwiać kolorowe fasady kamienic Casa Batllo i Casa Mila i dalej przez Plac Hiszpański z fontanną Jujola na wzgórze Montjuic, gdzie znajduje się Pałac Narodowy, Stadion Olimpijski oraz jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na miasto i port. Poźniej czas na spacer słynnym deptakiem La Rambla a na zakończenie zobaczymy pokaz Magicznej Fontanny, która oświetlana tysiącami kolorowych żarówek tańczy w rytm najsłynniejszych utworów muzycznych. 

 
Freixenet

.Program zwiedzania.

OPIS ATRAKCJI: 
 

Innowacyjność kompozycji[edytuj]

Kompozycja obrazu różni się od tradycyjnego ujęcia tematu; prawdopodobnie jest wynikiem eksperymentów artysty z perspektywą. Krzyże umieszczone są ukośnie, a konający Chrystus przesunięty został na prawą stronę (w dotychczasowej ikonografii stanowił centralną część obrazów), robiąc miejsce cierpiącej Marii, matce Jezusa i św. Janowi. Wzrok Marii skierowany w stronę twarzy Jej syna, nadał narracji scenie, dzięki czemu widz automatycznie przenosi wzrok z cierpiącej twarzy Marii na konającego Chrystusa[1]. Poprzez to przesunięcie Cranach wzbogacił kompozycję o większy stopień realizmu. Jak napisał niemiecki historyk Wolfgang Hütt: W obrazie wyczuwa się uduchowienie, które wymaga spokoju, a ów spokój płynie z krajobrazu[3].

Ukrzyżowanie ze Schleissheim jest przykładem wczesnego stylu szkoły naddunajskiej i jej panteizmu[4]. Można w nim odnaleźć elementy późnogotyckiego realizmu frankońskiego oraz starobawarskich malarzy[3]. W porównaniu do wersji wcześniejszej Cranach zmniejszył liczbę postaci do pięciu, czym osiągnął większą kondensację przeżyć i tym samym większą wyrazistość stanów psychicznych[2]

Inne wersje[edytuj]

Dwa lata wcześniej Cranach namalował swoje pierwsze dzieło, również tematycznie związane z Pasją, znane pod tym samym tytułem: Ukrzyżowanie (Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu). W oeuvre Cranacha znajduje się kilka innych różniących się kompozycyjnie wersji Ukrzyżowania Chrystusa, m.in. dwie inne jeszcze wersje posiada Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu: Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną[5]Ukrzyżowanie z kardynałem Albrechtem von Brandenburgiem[6]. Inne wersje Ukrzyżowania znajdują się w kolekcjach: w Art Institute of Chicago z 1538 roku[7], w duńskim Państwowym Muzeum Sztuki, w National Gallery of Art (1536) i w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires.

Pares Balta 

.Program ramowy imprezy.

OPIS ATRAKCJI: 
Montserrat – Masyw górski o wysokości 1236 m n.p.m. na którym (na wysokości około 725 m) znajduje się klasztor benedyktynów, najważniejszy ośrodek religijny w Katalonii. Tutaj w Bazylice, przechowywana jest zabytkowa drewniana figurka Matki Boskiej, ze względu na czarny kolor drewna, nazywana Czarnulką - ,,La Moreneta", jest patronką Katalonii.
 
Oprócz Bazyliki , na wysokości klasztoru możemy odwiedzić bardzo interesujące Muzeum Sztuki, w którym znajdują się między innymi dzieła znanych malarzy takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Caravaggio, El Greco, oraz bardzo szeroka kolekcja dzieł antycznych z Bliskiego Wschodu jak Persja, Mezopotamia, Egipt (np. mumia egipska).
 
Chór chłopięcy ESCOLANIA, którego istnienie zostało udokumentowane już 1307 roku. Jeden z najstarszych chórów gregoriańskich w Europie, którego występu można posłuchać codziennie o godzinie 13:00 (z wyjątkiem świąt i wakacji) w bazylice na Montserrat.
 
Trasy spacerowe, wspaniałe punkty widokowe, kolejki linowo- szynowe to dodatkowe atrakcje, które umożliwiają lepsze poznanie tych wspaniałych terenów a także zapewniają aktywny odpoczynek szczególnie tym, którzy lubią spacery, piesze wycieczki, góry, czyste powietrze i piękne widoki.
 
Cavas Montserrat

.Opis wycieczki.

 

 

Montserrat  to wysoki na 1236 m. masyw skalny o nieregularnym kształcie przypominający zastygnięty pożar. Na wysokości 725m. znajduje się klasztor benedyktynów oraz bazylika.  Wewnątrz bazyliki przechowuje się jeden z najcenniejszych skarbów Hiszpanii - romańską, drewnianą figurkę Matki Boskiej, która od czarnego koloru drewna, została nazwana La Moreneta, czyli potocznie Czarnulka. Dzięki niej, Montserrat  jest drugim po Santiago de Compostella najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Hiszpanii, które odwiedzają nie tylko pielgrzymi, ale także ambitni turyści pragnący zobaczyć coś więcej niż tylko Barcelonę.  Miejsce to zadowoli także miłośników górskich spacerów, pieszych wycieczek, kolejek linowych, wspinaczek skałkowych, a także wszystkich tych, którzy kochają piękne widoki i niepowtarzalne miejsca.   

 Oprócz Bazyliki możemy tutaj także odwiedzić bardzo interesujące Muzeum Sztuki, w którym znajdują się między innymi  dzieła znanych malarzy takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Caravaggio, El Greco,  oraz bardzo szeroka kolekcja dzieł antycznych z Bliskiego Wschodu jak Persja, Mezopotamia, Egipt (np. mumia egipska).   

Chór chłopięcy ESCOLANIA, którego istnienie zostało udokumentowane już 1307 roku. Jeden z najstarszych chórów gregoriańskich w Europie, którego występu można posłuchać codziennie o godzinie 13:00 (z wyjątkiem świąt i wakacji) w bazylice na Montserrat.  

Trasy spacerowe, wspaniałe punkty widokowe, kolejki linowo- szynowe to dodatkowe atrakcje, które umożliwiają lepsze poznanie tych wspaniałych terenów a także zapewniają aktywny odpoczynek 

Wycieczka do winnic obejmuje przejazd przez najbardziej znany w Katalonii region uprawy winorośli PENEDES, wizytę w bodegach CAVAS CODORNIU. Podczas wizyty poznamy historię znanych producentów tego trunku, zobaczymy plantacje winorośli, piwnice, w których przechowuje się wina Cavas, poznamy proces produkcji, rodzaje szczepów winogron, a na koniec będziemy mogli zdegustować kilka rodzajów tego wybornego trunku.   


START:      9:00 

KONIEC:    18:00 

ODWIEDZANE MIEJSCA: 

 • BAZYLIKA PRZY KLASZTORZE BENEDYKTYNÓW W MONTSERRAT Z FIGURKĄ ,,LA MORENETA" 

 • WYBRANA WINNICA  

 • PRZEJAZD PRZEZ REGION PENEDES

Rezerwacja